وبلاگ انوش راوید

تاریخ و داستان اسطورهای ایران

 تاریخ و داستان اسطورهای ایران،  یکی از مهمترین مسئله ای که یک اهل تاریخ و تاریخ خوان و تاریخ دان باید بداند،  درک درست از اسطوره یا افسانه،  و نفوذ آن در تاریخ علمی است. 

تاریخ و داستان اسطورهای ایران

پیش نویس

      یکی از مهمترین مسئله ای که یک اهل تاریخ و تاریخ خوان و تاریخ دان باید بداند،  درک درست از اسطوره یا افسانه،  و نفوذ آن در تاریخ علمی است.  در تاریخ سنتی ایران انبوهی از افسانه ها وجود دارد،  که به هیچ عنوان با دانش های تاریخی و جغرافیایی و اجتماعی همخوانی ندارند.  این افسانه ها فقط بر اساس بازی با کلمات است،  و سادگان آنها را بعنوان تاریخ واقعی و علمی پذیرفته اند.  تاریخ و داستان اسطورهای ایران را باید خوب شناخت،  و به این ادبیات عالی افتخار کرد.

تصویر مجسمه آرش کمانگیر در شهر ساری،  عکس شماره 3272.

   توجه:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

http://arqir.com/wp-content/uploads/2014/04/1619.gif

لوگو عمیق درباره دانایی نوین و قدرت تشخیص اندیشه کنید،  در اینجا،  عکس شماره 1619.

این برگه پیوست لینک زیر است:

کلیک کنید:  تاریخ ادبیات ایران

. . . ادامه دارد و بازنویسی می شود . . .

تاریخ و داستان اسطورهای ایران

فهرست تاریخ و داستان اسطورهای ایران

      نوشته های بیشتر تاریخ و داستان اسطورهای ایران را در جستجوی ارگ ایران بیابید،  ممکن است مطلب مورد نظر شما در برگه های دیگر باشد،  و در این فهرست بروز نشده باشد.

 

لینکها

 

1

کلیک کنید:  اسطوره آرش و پیدایش رویان

 

2

کلیک کنید:

 

3

کلیک کنید:

 

4

کلیک کنید:

 

 

 

 

..................

تاریخ و داستان اسطورهای ایران

تاریخ و داستان اسطورهای ایران

      اسطوره همان افسانه است،  افسانه نیز داستان خیالی است،  که بر پایه تاریخ اجتماعی نوشته شده است.  یعنی بخشی از اتفاقها به نوع غیر واقعی در جهان واقعی اتفاق افتاده است.  افسانه ساز یا تکثیر کننده افسانه،  برای اینکه افسانه خود را بیشتر و بهتر نشر کند،  آنرا با هیچان های تخیلی در هم کرده است.

      افسانه در ادبیات کتبی و شفاهی ایران زیاد است،  به نوعی که در بسیاری موافق با تاریخ واقعی درهم شده است.  فقط اشخاص حرفه ای با درک از واقعیت های تاریخ اجتماعی می توانند،  آنها را از حقیقت تشخیص دهند.

      بیشتر افسانه های ایرانی همراه با مهاجرت های تاریخی ملت ایران،  به بقیه نقاط جهان رفته اند.  منجمله به شبه قاره هند،  که در آنجا این افسانه ها به شیوه آن آب و خاک و مردم رشد و تکامل و نشر یافته است.

      از روی آثار سنگ براحتی پایه اصلی افسانه ها شخیص داده می شود.  سپس به گفتار دینی و کتابهای دینی و ادبی،  و حتی کتابهای تاریخی و اجتماعی راه یافته اند.  برای همین وظیفه یک تاریخ دان واقعی و یک ادبیاتی واقعی این است،  که بتواند افسانه را از واقعیت تشخیص دهد،  و در دو مورد علم تاریخ و ادبیات سنتی تقسیم بندی کند.

      در تاریخ نویسی استعماری،  بنا به نیاز و مصلحت این شیوه تاریخ نویسی،  خیلی از افسانه ها را بجای تاریخ جا زده،  و با قدرت نشر می دهند.  برای اینکه بتوانند دست به اغفال بزنند،  و مقاصد استعماری خود را پیش ببرند.

برچسب ها:  تاریخ داستان، اسطورهای ایران، اسطوره، افسانه، انوش راوید، اساطیر ایرانی.

.....................

تاریخ و داستان اسطورهای ایران

پرسشها و پاسخها

بخشی از نظرها و پرسشهای این برگه

   نظر و پرسش شما:  . . . نظر و پرسش خود را بنویسید . . .  در اینجا

   انوش راوید:  منتظر پرسشها و نظرهای شما گرامیان هستیم.

   پرسش مهدی:  نوشته اید:  بخشی از اتفاقها به نوع غیر واقعی در جهان واقعی اتفاق افتاده است،  یعنی چه؟

   پاسخ انوش راوید:  مانند مهاجرت آریایی ها به ایران،  چنین مهاجرتی وجود داشته است،  اما نه آن مهاجرتی که افسانه مهاجرت آریایی ها به ایران شده است.  این مهاجرت در ذهن و دانش غیر کتبی انسانهای قدیم وجود داشته،  ممکن است مهاجرت قومی و قبیله ای از آفریقا به آسیا بوده،  یا مهاجرت یکی از قبیله های تمدنهای کهن حاشیه خلیج فارس به منطقه مرکزی ایران.  این اتفاق در جهان واقعی را با کلی هیجان در افسانه،  تبدیل به یک واقعیت ساده پسند در تاریخ ایران کرده اند.

. . . .

تاریخ و داستان اسطورهای ایران

مستند های مربوط

مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری

http://arqir.com

جشنواره ساخت کوره سنتی ذوب فلز در شهر جنه کشور مالی، با ابتدایی ترین امکانات محل برای تولید ابزار کشاورزی، روشی که نیاکان دور ما در ایران انجام میدادند.

............................

کلیک کنید:  پارتیزان های فرهنگی ایران

کلیک کنید:  تحلیل گذر های تاریخی در ایران

کلیک کنید:  مهندسی ساختار های تاریخی اجتماع

آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا

    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ ایران به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری ارگ ایران بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید.  در جهت دانش مربوطه وبلاگم،  با استراتژی مشخص یاریم نمایید.

   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

ارگ ایران   http://arqir.com

 

کلیک کنید:  تماس با ما      :     http://arqir.com/1

تاریخ ارسال: 1397/05/25 ساعت 16:15 | نویسنده: انوش راوید | چاپ مطلب

وبسایت ارگ انوش راوید