X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

وبلاگ انوش راوید

روز های جهانی پاسداشت مردمی

روز های جهانی پاسداشت مردمی
پیش گفتار
      دو روز مهم جهانی وجود دارد،  که باعث تغییرات ناپیوسته عمده در تاریخ اجتماعی جهان شده اند،  این دو روز،  کارگران را از بردگی کارگری،  و زنان را از بردگی زنانه بیرون آورده اند.  اما فقط گفتن و نوشتن از این دو روز مهم نیست،  بلکه کار و تحقیق و تحلیل،  برای بالا بردن دانش و بینش این دو روز مهم می باشد.
تصویر پرچم اولا ماه می،  عکس شماره 3369.
   توجه:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
تصویر لوگوی در دانش و بینش انقلابی باشید،  عکس شماره 1610.
اول ماه مه روز جهانی کارگر گرامی باد
      اول ماه مه ۱۸۸۶ اعتراض کارگران آمریکائی در شیکاگو آغاز گشت،  هر سال کارگران و زحمت کشان بسیاری از کشور های جهان،  در این روز تظاهرات و جشن کارگری برگزار می کنند.
    این روز را به جمیع زحمت کشان منجمله،  کارگران، کشاورزان، کارمندان، کسبه خویشفرما، بیکاران کاری،  ایران شادباش می گویم،  و امیدوارم این روز را بنایی برای تحقیق و تحلیل های بیشتر تاریخی و اجتماعی قرار دهند.
عکس انوش راوید هنگام کار در 1356،   عکس شماره 1685.
   مهم ــ  جهان سرمایه داری غرب با اغفال کارگران و زحمت کشان،  ارزش این روز را در حداقل تظاهرات خیابانی و چند سخنرانی و زدو خورد کلیشه ای پائین آورده است.  عزیزان اغفال ترفند های سرمایه داری نشوید،  و سعی نمایید غیر از تظاهرات آرام خیابانی،  این روز را مبنایی برای گسترش دیدگاه های تاریخی و اجتماعی،  دانشی و تخصصی خود نمایید،  که بسیار مهم است.
تاریخ اول ماه مه روز جهانی کارگر
      چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶،  در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود،  شماری کشته و عده‌ ای مجروح و بعداً چهار تن نیز اعدام شدند.  کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به ۸ ساعت بودند.  قرار بود که اول ماه مه ۱۸۸۶ در آمریکا (ایالات متحده)،  کاهش ساعات کار به هشت ساعت در روز، به اجرا درآید که چنین نشد،  در نتیجه کارگران در گوشه و کنار این کشور دست به تظاهرات زدند،  و در یک‌ هزار و دویست کارخانه و کارگاه،  اعتصاب صورت گرفت.  شمار کارگران معترض شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها و حدود ۹۰ هزار تن بود.  در چهارمین روز تظاهرات شیکاگو،  کارگران اعتصابی و هوادارانشان در «میدان بیده = Haymarket» جمع شده،  و از اینجا به حرکت درآمده بودند.  سخنرانان آنان بر یک گاری بزرگ سوار بودند و شعار می‌دادند.  پس از طی مسافتی،  پلیس اطراف این گاری (چهار چرخه) را گرفت،  و خواست تظاهر کنندگان متفرق شوند،  که ناگهان انفجاری صورت گرفت،  یک مامور پلیس کشته شد،  و چند کارگر و پلیس نیز مجروح شدند.
      این حادثه سبب شد پلیس دست به تیراندازی به سوی جمعیت بزند،  و کشتار صورت گیرد.  آمار کشته ‌شده ها اعلام نشد،  ولی اسامی انبوه مجروحان در دست است.  پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراکنده سازد.  در پی این حادثه،  هشت تن به عنوان مسبّب دستگیر شدند،  که پنج نفر از آنان کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود.  دادگاه یکی از این دستگیر شده ها را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد،  و بقیه محکوم به اعدام شدند،  که فرماندار ایالت مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد.  یکی از محکومان به اعدام،  پیش از اجرای حکم خودکشی کرد،  و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.
      بعد از این کشتار و سرکوب که توسط سرمایه داری غرب صورت پذیرفت،  به تدریج اول ماه مه،  روز جهانی کارگر عنوان گرفت.  چون اعدام ‌شده ها شیکاگو عمدتاً آلمانی بودند،  در سال ۱۹۳۳ حزب نازی آلمان روز اول ماه مه را روز ملی و تعطیل عمومی اعلام کرد.  هر چند این تظاهرات نتیجه فوری دریافت نکرد،  اما موثر واقع شد.  پس از آن، هشت ساعت کار در روز عرف بسیاری از کشورها در سراسر جهان شد.  از این رو این روز به عنوان روز تظاهرات، راهپیمایی و سخنرانی انتخاب شده است،  و در بسیاری از کشورها تعطیل است.  در سال های اخیر مراسم این روز،  شکل تازه ای گرفته است،  که در آن کارگران و اتحادیه های کارگری خواستار حفاظت از منافع خود،  و دادن وجه انسانی به اصلاحات اقتصادی هستند.
   مهم ــ  من فقط دو روز را بعنوان پاسداشت روز جهانی مردم قبول دارم،  اول ماه مه روز کارگر،  و 8 مارس روز زن،  برای همین روز های ساختگی پدر و مادر و این چیزها را تبریک نمی گویم،  پدر و مادر اگر هر کاری کنند،  وظیفه طبیعی آنهاست.  جهان سرمایه داری با زیاد کردن روز های الکی،  می خواهند کاری کند،  دو روز مهم را که نوشتم،  در میان تعداد زیاد روزها کمرنگ یا گم کند.  در هر صورت همیشه این گونه کار های مذبوحانه را می کنند،  و تاکنون توانسته اند قشر عظیمی را اغفال کنند،  و مردم را در چاله چوله های پول و سرمایه گرفتار کنند.
8 مارس روز جهانی زن گرامی باد
تصویر تاریخی دختر کرد در قصرشیرین دهه 1920،  عکس شماره 3371.
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه 2:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
ارگ   http://arqir.com
 
تاریخ ارسال: 1394/12/06 ساعت 16:08 | نویسنده: انوش راوید | چاپ مطلب

وبسایت ارگ انوش راوید