X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

وبلاگ انوش راوید

تعریف کلبه روستایی راویدسرا

 تعریف کلبه روستایی راویدسرا
پیش گفتار
      در طول تاریخ زندگی و بود و باش،  در روستا های ایران خیلی با زندگی شهر نشینی تفاوت داشت،  و بیشتر مردم در روستاها زندگی می کردند،  و در روستا کاملاً خودکفا بودند.  قرنها بدین صورت بود،  تا اینکه قرن انبوه سازی 20 از راه رسید،  و شهر های بزرگ و تولیدات انبوه پدید آمدند.  در قرن 21 انفجار اطلاعات و ارتباطات،  فاصله شهر و روستا در ایران فوق العاده کم شد،  تا به آن اندازه،  که بسیاری از روستاها را شهر نامیدند.  ولی من که به تاریخ و تاریخ خوانی علاقمند بودم،  نمی توانستم دست از عمق تاریخ ایران بردارم،  بهمین جهت سعی کردم خانه خودم را تا حدودی روستایی و محلی و ایرانی کنم.
تصویر راویدسرا،  عکس شماره 3370.
تصویر لوگو در دانش و بینش انقلابی باشید،  در اینجا،  عکس شماره 1610.
   توجه 2:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
  
 کلیپ راویدسرا از بالا،  توسط پهباد،  کلیپ شماره 1193.
توجه:  کلیپ های بیشتر راویدسرا در آپارات وبسایت ارگ
درختان و میوه ها و خوراکی های طبیعی راویدسرا
      حیاط من نیز مانند بسیاری دیگر از خانه های روستایی،  دارای درختان متعدد میوه است،  و در هر فصلی میوه های مخصوص آن فصل را داریم،  در این صفحه تعدادی از آنها و خواصشان را می نویسم.  البته این را هم بگویم،  در این چند سال که وبلاگ نویسی می کنم،  به حیاط و باغ نمی رسم،  و چیزی مانند جنگل طبیعی شده است،  که همین هم کیف و لذت طبیعی خودش را دارد.
 
خرمالو
      خرمالو یک میوه خوشرنگ و زیبای پاییزی است،  احتمالا در هزاره های چهارم و پنجم خورشیدی ایرانی،  مهاجران چین ایران،  آنرا به کشور بردند،  و بعد به کشور ژاپن و بقیه دنیا برده شد،  و در ژاپن یک میوه ملی است.  نام خرمالو ترکیبی است از دو واژه خرما و آلو،  دو طعم گس و غیر گس دارد.  چوب درخت خرمالو به نام آبنوس شناخته می شود،  که سنگین و محکم است.
   خواص اعجاب انگیز خرمالو ــ  میوه خرمالو سرشار از ویتامین های آ – ب – ث است.  مواد معدنی آن شامل کلسیم - گوگرد – آهن – فسفر – منیزیم و پتاسیم است.  و حاوی مقدار زیادی پکتین است،  که فیبر محلول در آب است،  بنابراین باعث کاهش چربی خون می شود.  بعضی از انواع آن تانن دارد!  تانن متراکم در میوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی فشار خون بالا، دیابت و .. را کاهش می دهد.
      مطالعات در ژاپن نشان می دهد،  که پوست خرمالو حاوی فیتو شیمیکالی است،  که احتمالا سلول را در برابر آسیب اکسیداتیو مربوط به پیری محافظت می کند.  خاصیت آنتی اکسیدان میوه خرمالو بالاست،  و با زغال اخته و توت فرنگی قابل مقایسه است.  خرمالو پکتین دارد،  و هرچه برسد پکتین آن کمتر می شود.  خرمالو یک میوه اسیدی است،  و دارای اسید های مالیک - تارتاریک و اسید سیتریک است.  این اسیدها باعث جذب بهتر آهن و روی در بدن می شوند.
      این نکته رو بگویم،  افراد مستعد به چاقی و یا رژیم لاغری،  در روز بیشتر از یک خرمالو نخورند،  چون کالری بالایی دارد. هر عدد خرمالو بستگی به اندازه اش بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری دارد،  اگر در خوردنش زیاده روی شود،  باعث اضافه وزن می گردد.
مرکبات
پرتقال، نارنگی، نارنج، لیمو ترش و شیرین و...
      درباره خواص مرکبات بفراوانی و گفته و نوشته اند و تقریباً همگان می دانند.
عکسپرتقال یا اورنگ پارسی،  عکس شماره 7529.
     نام های اصیل ایرانی مرکبات در زبان های باستانی ایرانی، اورنگ و تورنگ و نارنگ و.. بوده است،  جهت اطلاع به معنی نام شهرها و روستا های ایران بروید،  پرتقال از زمان ورود پرتقالیها به جنوب ایران،  و با یک تحمیل اشتباه،  در ادبیات ایران جای گرفته است،  در این زیاد توضیح نوشته ام.
میوه  Blueberry
عکس میوه بلوبری Blueberry عکس شماره 7531 .
      میوه  Blueberry از دو واژه Blue به معنی آبی و  berry به معنی حبه گرفته شده است.  درختچه ای است خزان کننده،  که حبه های آن به رنگ آبی تیره یا بنفش است.  گل آذین آن خوشه هایی به رنگ سفید  و صورتی رنگ پریده یا قرمز است،  که حالت زنگوله ای داشته و در انتهای شاخه ها قرار دارد.  این گل ها در اوایل اردیبهشت ماه ظاهر شده،  و سپس به حبه های  کوچک آبی رنگ و سفتی تبدیل می شوند،  که طعم مطبوعی دارند و شیرینند.  عکس ها و مطالب بیشتر میوه بلوبری در اینجا.
عکس دو نوع انجیر،  که در حیاط من وجود دارد،  عکس شماره 7524.
عکس گوجه سبز با دلار و عکس تمشک،  عکس شماره 7525.
عکس چپ خوج و عکس راست ازگیل،  عکس شماره 7526.
عکس کرنبری،  که به انگور خارجی هم مشهور شده،  عکس شماره 7527.
عکس غوره و انگور تنکابنی،  آب آن فوق العاده است،  عکس شماره 7528.
عکس توت سفید و توت سیاه،  عکس شماره 7532.
عکس ریشه زنجبیل و گل آن،  البته نوع ایرانی،  عکس شماره 7533.
عکس کیوی،  عکس شماره 7534.
 
عکس تمشک،  که چند نوع و بفراونی در حاشیه وجود دارد،  عکس شماره 7523. 
   جالب:  خانم من بخشی از این میوه ها را خشک،  و یا مربای خوشمزه می کند،  جهت خواص این میوه ها مراجعه شود به اینجا.
کلیپ مناظر اطراف راویدسرا،  کلیپ شماره 1211.
عکس بخشی از حیاط من،  عکس شماره 3570.
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه 2:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
ارگ   http://arqir.com
 
تاریخ ارسال: 1394/12/04 ساعت 21:45 | نویسنده: انوش راوید | چاپ مطلب

وبسایت ارگ انوش راوید