X
تبلیغات
زولا

وبلاگ انوش راوید

پرسش و پاسخ 56

پرسش و پاسخ ویژه 103

تعداد دیگری از پرسش و پاسخ های قابل توجه

      بمنظور گسترش محیط دمکرات و آزادی اندیشه و قلم اینترنتی،  این پرسش و پاسخ ها توسط بانو پرنیان حامد پاسخ داده می شود،  جهت پرسش و پاسخ های انوش راوید در اینجا بروید.

   توجه:  عزیزان،  بمنظور تحقیقات بیشتر،  گاه ممکن است پاسخها مدت زیاد تری زمان ببرد،  لطفاً حوصله نمایید،  مطمئنا بمنظور پیش برد اهداف ایرانی،  هیچ نظر و پرسش بی پاسخ نمی ماند.  در ضمن اگر پرسش تأیید شد،  و پاسخ آن نبود،  در اولین پست بعدی پاسخ داده می شود،  اگر پرسشی از قلم افتاد،  لطفاً یاد آوری نمایید.

   توجه 2:  نظرات و پرسشها از جانب خوانندگان وبلاگ است،  و نظر وبلاگ نمی باشد،  پاسخ ها دانش وبلاگ است.

   تصویر پژوهشگر بانو پرنیان حامد هنگام سخنرانی در دانشگاه اصفهان،  مشروح در اینجا،  عکس شماره 7979.

    پرسش 2081:  با عرض سلام و ادب خدمت شما سرور گرامی،  تعدادی در کل تاریخ ایران را دروغین و کوروش را زاییده ذهن انگلیسی ها و ... معرفی کنند،  از شما بزرگوار خواهشمندم این سوالات که در زیر آمده است را با اطلاعاتی که دارید با منابع مشخص پاسخ بدهید تا شبهات برطرف گردد.  چند سؤال مهم درباره کوروش:  چرا تاریخ کشور منو باید از یونان ترجمه کنن؟

   پاسخ پرنیان حامد:  با سلام این دقیقا پرسشی است که مطرح کردیم و در این راه در سال 1390 کتاب "اسکندر تاریخ ایران الکساندر ایرانی نیست" چاپ شد و در طول چهار سال گذشته گزارش ها و مقالاتی تهیه شد که اسانید کشور ایران را وا دارد، که به تاریخ کشور خودمان ارج نهد  آنچه در توان داشتم کردم و خواهم کرد یاری کنید. 

   ادامه پرسش:  قبل از انقلاب یا حتی قبل تر، چرا منبعی راجع به کوروش نیست؟؟؟

   پاسخ پرنیان حامد:  کوروش منشوری دارد در بابل، نام و سلسله او نیز در تاریخ ایران (آثار ابوریحان بیرونی) مکتوب است. منظور از منبعی نیست چیست؟

   ادامه پرسش:  چرا باید کوروش رو انگلیس ها بسازن و به ما بدن؟؟؟

   پاسخ پرنیان حامد:  کوروش را کسی نساخته،  کوروش را دارند بدین ترتیب انگلیس ها از ما می گیرند مراقب باشید. کوروش وجود خارجی داشته ساخته کسی نیست.

   ادامه پرسش:  چرا روز جهانی کوروش در هیچ یک از تقویم های سازمان ملل ثبت نشده و مردم جهان روز جهانی کوروش را نمیشناسن.

   پاسخ پرنیان حامد:  هوخشتره ثبت شده است؟ آشوربانی پال ثبت است؟ اردشیر بابکان ثبت شده؟ یا مثلا در سازمان ملل روز جهانی الکساندر داریم؟ چرا باید ثبت باشد؟ روز جهانی کوروش یعنی چی؟ چه مفهومی دارد؟ و از آن مهم تر آیا نوروز را به اسم ایران ثبت کردید،  که مهمتر بود که حالا به دنبال روز صلح جهانی با عنوان کوروش باشیم؟ اگر هم مفهومی دارد و ثبت نیست از بی عرضگی من و شماست کوروش و نوروز که هیچ خلیج فارس هم به زودی بحرالعرب می شود.

   ادامه پرسش:  زرتشتیان طبق آداب و اعتقاداتشان مردگان خود را می سوزانده اند اگر کوروش زرتشتی است، طبیعتا جسدش را سوزانده اند پس آرامگاه کوروش از کجا پیدا شده؟

   پاسخ پرنیان حامد:  سوزاندن در آیین زردشتی جرم است از آنجا که آب، خاک، و آتش مقدس بوده است، مرده خود را روی سنگ می گذاشتند تا بپوسد،  این مقدسات را آلوده نکند مقبره های هخامنشی در نقش رستم و کوروش،  همه دخمه های سنگی است که مرده را روی آن گذاشته بودند.

   ادامه پرسش:  اگر کوروش یکتاپرست بود چرا کوروش در منشور حقوق بشر که همه منسوب به او میدونن بار ها و بارها "مردوک" بت بزرگ بابل رو ستایش کرده و میگوید با یاری او بابل را فتح کرده؟

   پاسخ پرنیان حامد:  احترامی که برای همه دین و آیین های آن زمان قائل شده است از یهود تا مردوک روی اون منشور اسم شمش و چند خدای دیگر هم هست هر گروهی یکجوری پرستش می کردند به همه احترام گذاشته و منشور چون فتح نامه بابل است به اعتقادات آن مردم هم احترام گذاشته برای ما و در این روزگار فهم احترام به اعتقادات دیگران خیلی سخت است با این وحشی بازی که ما پیش گرفتیم فهم چنین بزرگواری هایی غیر ممکن است.

   ادامه پرسش:  چرا در تاریخ و ادبیات ایران نامی از کوروش نیست، سعدی حافظ و دیگر شعرا نامی از کوروش کبیر نبردن؟ مگر شخصیتی قابل ستایش و بزرگی نبوده است؟!

   پاسخ پرنیان حامد:  از هوخشتره که نینوا را فتح کرد و اولین بنیانگذار حکومت و قضاوت در ایران است نامی آوردند؟ سعدی و حافظ از اشکانیان نامی آوردند؟  تاریخ ایران به صورت نماد است باید نمادها را رمزگشایی کنید تا ببنید به خوبی نام همه آنها را آوردند.

   ادامه پرسش:  چرا حتی فردوسی که کتابش داستان شاهان است نامی از کوروش نبرده است؟ فردوسی که از شاهان و حکومتهایی قبلتر از هخامنشیان و بعدتر از آنها.

   پاسخ پرنیان حامد:  تکرار می کنم شاهنامه فردوسی حدود شش هزار سال تاریخ را در شصت هزار بیت در بر دارد نمی توانسته اسم تک تک شاهان را بنویسد سلسله ها را با یک نام مشخص کرده است این کار در ایران روا بوده است همانگونه که همه شاهان اشکانی اشک هستند.  جمشید، ضخاک، رستم و .... اینها با سالهای طولانی چون هشتصد سال و هزار سال و .... نماد سلسله های  ایران است کوروش و خاندانش  به خوبی  و درستی در میان آنان است باور کنید.

   ادامه پرسش:  منابعی که برای این سوالات ذکر شده است داریوش و ایرانیان، ترجمه پرویز رجبی، تهران، ۱۳۸۷، صفحات ۳۴۷ و ۳۴۸ و ۳۵۱که بنده اصلا به این کتاب دسترسی ندارم و اصلا نمیدانم اصل این سوالات مطرح شده آیا صحیح است یا خیر ممنون خواهم شد اگر پاسخ بنده را بدهید و در نهایت نتیجه را در سایت خودتان هم قرار بدهید.

   پاسخ پرنیان حامد:  سوالات مطرح شده از سوی آنان همه غلط و بی سند است افرادی که ندانند در آیین زردشتی سوزاندن حرام است و تنها برای سرکوب افتخارات کشوری بی سند چنین سوالاتی را مطرح می کنند لایق پاسخ نیستند سوالات را تنها به احترام شما پاسخ گفتم پاینده باشید.

   پرسش فرزین 2082:  سلام، می خواستم بدانم این عبارت از چه منبعی اقتباس شده. البته می دانم که از بندهش است اما منظورم این است که کدام چاپ:

 خجندرود: به میان سمرقند و خرنمانه برود او را رود جخشر خوانند. (بندهش)، سمرقند و خرنمانه اسامی از شهرهای بین النهرین بوده اند.

در اصل می خواهم بدانم که خرنمانه چگونه به جای فرغانه آمده است ...

   پاسخ پرنیان حامد:  با سلام و سپاس فراوان از شما اشتباه چاپ در کتاب صفحه 266 در چاپ بعدی تصحیح خواهد شد لغت فرغانه است (چنین لغتی خرنمانه در هیچ بندهشی وجود ندارد) باز هم با سپاس از توجه شما  پاینده باشید.

 

   پرسش بهزاد 2083:  دکتر راوید اگه شما با خانم پرنیان حامد و آقای شفیعزاده رابطه دارین میشه بخواین که به ای میل های من جواب بدن. آخه از خانم حامد خواستم که کتابهایی درباره دین میترایی یا مهری معرفی کنن و سوال های دیگه که جواب ندادن تا حالا و قبلا هم از آقای شفیع زاده چنتا سوال پرسیدم که ایشون هم جواب ندادن. یعنی انقدر سرشون شلوغه؟ بازم درود به شما که جواب میدین و اینکه کاش شما استادان تحقیقاتتون رو به صورت پی دی اف روی سایت میزاشتین سپاس.

   پاسخ پرنیان حامد:  با سلام

یغ مهر .... احمد حامی ....چاپ داورپناه

آیین میترا ...مارتین ورمازرن ... ترجمه بزرگ نادرزاد ....نشرچشمه

دین مهری.....فرانتس کومن ....ترجمه احمد اجودانی ......نشر ثالث

آیین مهر ( میترایسم )   هاشم رضی .....انتشارات بهجت

گسترش آیین ایرانی در اروپا .....پروفسور المارشوتهایم .....ترجمه نادرقلی درخشانی...نشر ثالث

پژوهش نو در میتراپرستی ....دیوید اولانسی ....ترجمه مریم امینی .... نشر چشمه

ادامه پرسش:  من ویدیو های استادان شمارو دیدم خیلی خیلی جالب بود میخواستم بدونم این استادان کتاب هم دارن؟ جزوه؟ نوشته؟ pdf?  واقعا اینهارو من میخوام اگه یاری کنید سپاسگزارتونم پیروز باشید.

   پاسخ پرنیان حامد:   تاریخ حضور مسلمانان و ایرانیان در قاره امریکا پیش از کریستف کلمب ... دکتر حمید شفیع زاده ... ناشر: مولف

جغرافیای کهن و سرزمین های گمشده ....فرشاد فرشید راد ....انتشارات سمرقند

اسکندرتاریخ ایران الکساندر یونانی نیست ... پرنیان حامد ....نشر آویژه

   ادامه پرسش:  استاد راوید از شما میخوام ایمیل همه استادانی که توی همایش ایرانشناسی اصفهان سخرانی کردنو برای من بفرستین. سپاس. پیروز باشید.

   پاسخ انوش راوید:  درود و سپاس از توجه شما عزیز، من دکتر نیستم یه مهندس ساده هستم، امیدوارم این اساتید پاسخ دهند و PDF منتشر کنند.  کتاب های بیشتر درباره دین میترایی و مهری را باید از یک کتاب شناس بپرسید،  مانند کتاب فروشی بلخ آقای مهندس پیشوا بپرسید،  تهران تلفن 88951312 .  ایمیل اساتید اصفهان را نمی دانم در جستجوهای وبسایت ارگ  ایمیل و نام مورد نظر را بنویسید،  اگر بود که بود،  اگر نبود به وبسایت دانشگاه اصفهان مراجعه نمایید، و از آنها بخواهید.

جالب:  عزیزانی درباره نیایشگاه های آیین مهر امروزی پرسجو کردند،  تنها جایی که من می شناسم و آئین مراسم مهر با ترکیبی از آئین های باستانی در آن انجام می شود،  معبد مهربابا در هندوستان است،  عکسها در اینجا.

   نظر سیروس 2084:  با درود،  سندی از کتاب دیوید ریکس دریافت کردم که بد نیست شما از آن باخبر شوید اما چون گذرتان دیگر به هم میهن نمی افتد،  اینجا پستش میکنم:

"بگفته پروفسور دیوید ریکس یونان امروزی از 338 پیش از میلاد استقلال نداشته"

   پاسخ پرنیان حامد:  درود بر شما، با سپاس از سند شما برای اطلاع خوانندگان  بر وبلاگ باز خواهد شد.

   توجه:  چند پرسش و نظر،  و پاسخ آنها،  که در رابطه با موضوع این وبلاگ نبودند،  در اینجا توسط من و بانو پرنیان حامد پاسخ داده شده است.

 

 

   ارگ   http://arq.ir

 

کلیک کنید:  تماس و نظر و پرسش

پرسش و پاسخ 56

      تعداد دیگری از پرسش و پاسخ های قابل توجه پست های مختلف وبلاگ و یا ارسالی با ایمیل،  پرسشها خلاصه شده،  درود و سپاس،  خوب و بد،  و این قبیل را حذف کردم،  و تا آنجا که شده اشتباه های املایی و انشایی آنها را اصلاح نموده ام.  بخشی از پرسشها توسط بانو پرنیان حامد در اینجا پاسخ داده شده.

   ــ  گاهی از پاسخها ممکن است تا یک ماه طول بکشد،  همچنین درصورتی که نظر و پرسش شخصی از قلم افتاد لطفاً تکرار نماید.

   عکس انوش راوید در یک قلعه دوران کهن ایران،  تابستان 1392 ،  مشروح در اینجا،  عکس شماره 7841.

     پرسش 707:  نوشته اید که اسلام لغتی عربی نیست،  بلکه از اس+ لام تشکیل شده و معنای پاک و مقدس است،  ممکن است بیشتر توضیح دهید؟

   پاسخ انوش راوید:  در تاریخ زبان عربی توضیح نوشته ام،  ارب یا اعرب ریشه در تمدن کهن جی دارد،  و زبان عربی ریشه در حروف هیروکلیف جی دارد،  خود شما اعراب را ریشه یابی کنید،  در نهایت حدود پنج هزار سال پیش به تمدن کهن جی می رسید.  جهت پاسخ کامل به لینکها مراجعه نمایید،  و نیز لینک زیر:

کلیک کنید:  معنی نام شهرها و روستا های ایران

   پرسش از عموم:  1 ــ چرا عده ای فاقد تشخیص در مسائل اطرافشان هستند،  حتی موضوعات کم اهمیت؟

   2 ــ  چرا عده ای می خواهند اسلام را رو در روی ایران و ایرانی بگذارند؟

عکس مراسم عاشورا در تهران از اینترنت،  عکس شماره 7847.

   توجه:  عزیزان توجه کنید!  من در بالای تارنمایم نوشته ام:  "مجموعه نظرها و مقاله های شخصی ..."،  هرگز در هیچ کجا ننوشته ام،  که این مطالب خود علم است،  و این یک وب شخصی است،  اگر اشتباه آمده اید فوراً خارج شوید،  جهت اطلاع بیشتر رجوع نمایید به لینک زیر:

کلیک کنید:  فرهنگستان تاریخ ایران

   نظر یک خواننده 708:  با سلام و خسته نباشید خیلی جالب بود مخصوصا در قسمت نبودن آثار تاریخی در موزه ها از حمله مغولها،  با توجه به تحقیق من قوم ایرانی مغول جزء یکی از طوایف و قبایل بزرگ ایران بوده،  که آثار مردمان و فرهنگ در اکثر جاهای ایران به چشم می خورد و از گذشته های دور به خاطر اشتراکات فرهنگی در هم آمیخته شدند،  که آثار آن طی سفری که به شهرهای تبریز و مشهد و شمال خراسان و حتی شیراز و کرمان و سیستان یافتم با تشکر از وقتی که به من دادید.

   پاسخ انوش راوید:  عزیزان تحقیقات مستقل میدانی داشته باشید،  و فقط تکیه به کتاب های تاریخی نکنید،  بویژه کتاب های تاریخی،  که توسط عوامل سیستم آموزشی قرن 20 ایران نوشته شده است،  که خیلی اشتباه دارند.

   پرسش 709:  سلام. کلیات مطالب شما مورد قبول اینجانب می باشد ولی سئوالی که برای بنده پیش اومده مربوط به تاریخ موخره اسلام و نه صدر اسلام می باشد. البته تا پیش از تاریخ حمله جعلی مغول به پارس، با توجه به اینکه تاریخ خلفای عباسی و امامان،  توسط علمای شیعه نشر و بازتاب داده شده. ایا ممکنه خود علمای بزرگوار شیعه ما در این خصوص هم دچار اشتباه شده باشن؟ و ایا این بزرگورارن از منابع تاریخی معتبر استفاده کرده اند؟ و بر فرض صحت کلام شما در مورد خلفای اب اسی ، ایا ایرانیان قاتل امامان شیعه در تاریخ خود بوده اند و نه اعراب؟

   پاسخ انوش راوید:  حکومت صفویه که شیعه بودند،  با طایفه های خانات ایرانی که سنی بودند،  خوب نبوده،  و بهمین جهت آنها را مغول وحشی آدم کش از خارج آمده معرفی کردند،  این موضع به تاریخ دوره های بعد هم راه یافت.  در طول تاریخ ایران جنگها و کشته شدن ها بیشتر برای دین و مسلک و آئین بود،  همانگونه که بانو گرامی پرنیان حامد بدرستی گفته اند اسکندر میترایی با داریوش مزدایی جنگ کرد.  در نتیجه قتل و جنگ و کشتارها همیشه در تاریخ بوده،  باید درباره دید جدید نسبت به دروغ های تاریخ،  به محقق های شیعه نیز گفت،  تا آنها در تحقیقاتشان منظور کنند.

   ادامه پرسش:  سئوال دوم در باب مساله ظهور سید خراسانی که در عصر ظهور از خراسان به یاری امام خواهد شتافت می باشد؟ ایا منظور از روایات همین خراسان مشهور بوده؟

   پاسخ انوش راوید:  درود و سپاس از توجه شما، مستند های تاریخی، اعم از سکه و آثار و بناها نشان از این می دهد، که خلفای صدر اسلام ادامه تمدن ساسانی بوده است،  حتی خط کوفی و عربی اولیه همان خط اواخر دوران ساسانی است،  چند عکس در این مورد گذاشته ام،  مانند در اینجا،  آنچه که بعنوان تاریخ در دوره های بعد توسط علمای مکتبی و غیره نوشته شده است،  بیشتر را مطالعه کردم،  تقریبا همه فاقد سند معتبر تاریخی و باستان شناسی و تحلیلی تاریخی و تاریخ اجتماعی هستند،  و داستان گونه اند،  و حتی در مکان یابی نیز بشدت اشتباه کرده اند،  به منظور جغرافیای تاریخی به نوشته های بانوی گرامی پرنیان حامد مراجعه نمایید در اینجا،  فعلا بدلایلی چندان وارد بحث های دینی نمی شویم،  بنابر این بیشتر پرسشها و شبهات شما در این مورد را به تحقیقات خودتان می سپاریم،  و همیشه دستان استعمار و امپریالیسم را بیاد داشته باشید.

   نظر زیبا 710:  با سپاس از پاسخگویی شما استاد گرامی، که بصورت متقن به سئوال اینجانب جواب دادید. متاسفانه استعمار بذری رو چند صد سال پیش می کارد و بهره برداری نهایی رو امروز و یا فردا انجام میدهد. شاید شما در جریان نباشید ولی خودم که یکی از پژوهشگران قلیل العلم ،در خصوص مسایل منطقه و عصر ظهور با کمک برخی اساتیدهستم. به عینه شاهد اشتباهات فاحش و استراتژیک برخی دوستان محقق هستم که مسایل اخرالزمانی رو بر اساس بذرهای متقلبانه استعمار تجزیه و تحلیل می نمایند. و چون در نهایت از این راه نتیجه ای نمی گیرند؛ اصل روایات را هم منکر می شوند. در حالیکه هر چیزی را باید به صورت اصل و اساس ان بررسی کرد. متاسفانه هنوز برخی از دوستان بر اساس برخی اطلاعات عمدا غلط تاریخی مفاهیم اساسی استان های ایران، و خاورمیانه، نحوه بوم شناسی تاریخی و فرهنگی ایران را بد تعبیر کرده اند. و این خود بر تحلیل و استنتاج های ایندوستان تاثیر منفی خواهد گذاشت. متاسفانه امروزه مفاهیم مانند زلزله ری، اشغال و تسخیر فارس توسط سفیانی و لشکر کشی های عجیب و غریب طرفین مخاصمه که هر ادم عاقلی رو به شک فرو می بره (با توجه به بررسی جغرافیای سیاسی منطقه) کم کم دارن به مفاهیم اساسی دنیا و علی الخصوص منطقه خاورمیانه، تبدیل میشن که اگه در این موارد روشنگری نشه حداقل جبهه حق قافیه رو باخته. الغرض در نشر مفاهیم و داشته های محققانه شما در زمینه ی مورد تحقیقات خودم کوتاهی نخواهم کرد. و از مقالات و دانسته های شما کمال استفاده رو خواهم برد. هر چند سئوالات زیادی هم هست که به وقت از شما جهت تنویر داشته های قبلی خودم از شما خواهم پرسید.  ضمنا در مورد بحث صحرای سینا مطلب خوبی رو اوردید که فکر کنم به درد برخی از مفسرین قران هم بخوره. استاد بزرگوار، پاینده و برقرار باشید. به امید موفیقت روز افزون حضرت عالی و تنویر بیشتر افکار هموطنان عزیزمان.

   پاسخ انوش راوید:  درود و سپاس از توجه شما،  تندرست و پیروز باشید.

   نظر و پرسش 712 Iliad Nezamabadi گفتگو از تمدن جی شد.  یک مدت راجع به سنگهای قیمتی تحقیق میکردم, به نکتهء جالبی رسیدم: میمه سر راه اصفهان , پر از سنگهایی شبیه شیشه سیاه و سبزرنگ است که مشخص شده همان نوع سنگهاییست که انسانهای نخستین, از آنها سلاحهایی درست میکردند. حالا نمیدانم این میتواند نشانه ای دیگر از قدمت این تمدن باشد یا صرفا معادنش آنجاست.

جملات خامی که نوشتم در این باره, این بود:

اما "عقیق سیاه "

شیشه ای شکل تیره است؛ شبیه شیشه های سیاه یا سبز (و نباید آن را با کوارتزها؛ کریستال, دُرّ , اشتباه گرفت). این عقیق دارای خاصیت سختی فراوان و برندگی است و انسانهای تمدنهای نخستین, وسایل دفاعی خود را از این عقیق میساختند. گفته میشود از حجرالبلورهاییست که در {میمه سر راه اصفهان} فراوانست.  یعنی خاک آنجا حجرالبلورست و میان این سنگها عقیق سیاه. گفته میشود. و اگر چنین باشد, ردپای تمدنهای نخستین بشر را میتوان حواله داد به اصفهان ؟

و البته راه برای آزمایش اینکه حجرالبلورهای میمه همان عقیق سیاهند یا دارای عقیق سیاهند هست: اولا حجرالبلورهای میمه, ابسیدین هستند (Obsidienne) . ثانیا عقیق سیاه در زیر میکروسکپ اغلب به صورت توده های بی شکل است و بعضا ندرتا هم دارای بلورهای فلدسپات. (با توجه به این دو معلوم, کافیست شیمیدانان و سایر دانشمندان مربوطه, مجهول را پاسخ دهند) و به هرحال, آنچه مدنظر جواهرساز است؛ عقیق سیاهست و نامهای دیگرش عبارتست از: شیشهء آتشفشانی, حجرالمینا, عقیق اسود, البسیدین. (توجه شود به شباهت میان لفظ پایانی مترادفها, با لفظ فرنگی. _شایدهم صرفا شباهت الفاظ است).

   پاسخ انوش راوید:   درود، گرامی Iliad Nezamabadi  یکی از مهمترین موضوعات ایجاد تمدن،  ابزار بوده است،  و مهمترین ابزار هم وسیله شکار،  که متعاقباً تجارت این ابزار را در پی داشته است،  سپس وسایل پخت و پز و آرایش.  باید باستان شناسی ماقبل دوران کهن در آن مناطق انجام پذیرد،  پیگیری می کنم.  البته تمام آن مناطق پوشش تمدن کهن جی بوده است،  و تاکنون در هیچ جای جهان تمدن قدیمی تر از تمدن کهن جی یافت نشده است.

   حجرالبلور ــ   سنگ های شیشه مانند با ظاهر شیشه است،  و قطعاتش شبیه بطری های شکسته میباشد.  از قبیل سنگ های سیلیسی بی شکل و سنگ های ابسیدین،  که در میمه سر راه اصفهان فراوان است،  سنگ های چخماق سفید را میتوان جزو این دسته منظور داشت.  در طول تاریخ از آنها بعنوان سر نیزه و تیر، کارد و چاقو، آتشزنه و چخماق، تزئینی و...  استفاده می شده است.  http://arq.ir/114

   نظر 713 Behnoush Mohaghegh : سیستم آموزشی، در کل جهان ایراد دارد زیرا به طور طوطی‌وار از معلم به دانش‌آموز است. روش درست، به بحث گذاشتن مطالب و ابراز نظر از طرف دانش‌آموز است؛ که مسلماً باعث رشد خلاقیت و ابتکار می‌شود. مانند اینکه چرا دو با دو میشود چهار و چرا نمی‌شود پنج.  در کشورهای پیشرفته، در بعضی از کلاس‌ها و به صورت آزمایشی تصمیم به انجام چنین کاری گرفته شد که نتایج مثبتی هم داشت ولی چون زمان زیادی صرف میشد و با سیستم آموزشی و بوروکراسی تحصیلی منافات داشت، عملاً توانایی تغییر سیستم مهیا نشد.

   نظر 714 ناصر:  درود انوش گرامی، بله، همیشه به یاد دادند که به چی فکر کنیم، نه این که چه جوری فکر کنیم. استاد انوش راوید، در سایت خودشان بخشی دارد که بما یاد میدهد، چگونه فکر کنیم. یک کتاب در این مورد میشود نوشت.

   پرسش 715 Gile Mard ــ   درود امروز سه شنبه ساعت 7  شبکه 2 برنامه ای در مورد دیلمان بهشت گمشده پخش کرد خلاصه برنامه اینه که  سومری ها نیاکان خودشون رو گیلانی ها می دونند.  شما با این دیدگاه رو می پذیرید؟

   پاسخ انوش راوید:  این روزها درباره تاریخ خیلی ها حرف می زنند،  و این گفته ها و نوشته ها علم تاریخ نیست،  حرف هایی است که بنا به دلایل شخصی، سیاسی و غیره زده می شود.  بنظر تحقیقات من،  حدود هفت هزار سال پیش هموساپین متمدن در حاشیه باریکه خلیج فارس حدود بندرعباس تا بندر بوشهر بوجود آمد،  و سپس طی چهار هزاره با مناسب و گرم شدن هوای زمین سریز جمعیت به تمام جهان مهاجرت کردند و پخش شدند.  در این مهاجرت هر طایفه در طول تاریخ بترتیب بسمتی حرکت کردند و به مرور طی هزاره ها ادامه دادند،  گیل یا گل یا منگول،  از مسیر لرستان بسمت شمال و از سمت غرب تا فرانسه و از سمت شرق تا ژاپن رفتند.  در مقالات مختلف وبسایت در این باره نوشته ام،  این داستانها نیاز به سالها تحقیقات علمی دانشمندان همراه با بودجه و خرج پول دارد.

   ادامه پرسش:  آقای راوید لطفا نظر خودتون رو در مورد. ﮊﺍﻥ ﮐﻠﻨﺰ  بیان کنید

   پاسخ انوش راوید:  بخشی از پاسخ این پرسش در پاسخ بالا می باشد،  مهمتر از همه این است که جوانان متخصص با هوش ایران باید خودشان درباره علم و تحقیقات علمی بدانند و بگویند و بنویسند،  و با گسترش علم واقعی،  خود بخود اجازه ندهند هر گفته و نوشته شخصی،  جای علم و دانش را بگیرد.

   پرسش 716 Sasan Sarlak  :  درود جناب راوید... از انجا که میدانم درباره تاریخ تحقیق میکنید و از دل ان حقایق رو بیرون میکشید همیشه... میخواستم درباره هیتلر و نوع حکومتش و اینکه ایا واقعا و حقیقتا او و رژیمش به حق درست بودند یانه. برایم بگویید... درباره جنگ دوم جهانی کتابها خوانده ام چه موافق و چه مخالف هیتلر.. اما هنوز به درک روشنی از واقعیت این دوره تاریخی نرسیده ام... میخوام نظرتون رو بگید... سپاس از شما

   پاسخ انوش راوید:  درود بعد از جنگ اول جهانی وضع آلمان خراب شده بود و بیشتر مردم به تاریخ گذشته خودشان پناه آوردند،  که چه بودند و از کجا آمده اند،  آنها متوجه شدند که طایفه های مهاجر آریایی از ایران می باشند،  و سپس تاریخ که باید جایگاه علمی داشته باشد،  به محافل سیاسی راه یافت،  و با این تاریخ ناسیونالیسم جدیدی برای آلمان ساخت.  سیستم آموزشی هم جوانانی بوجود آورده بود،  که نتوانند درست فکر کنند،  بلکه منظم شده های مقلد باشند،  قبلا در باره این نوع سیستم آموزشی نوشته ام،  و بدین ترتیب جوانان مورد سوء استفاده سیاسیها و احزاب قرار گرفتند.  این ناسیونالیسم در ابتدا و بقصد نجات مردم جهان بویژه آریایی ها بود،  ولی چون بر پایه علم قرار نداشت،  و بر دستان بازی های سیاسی بنا شده بود،  به کج راهه و اشتباه رفت.  مثلا آنها در تاریخ خوانده بودند که در زمان خشایارشا یهودیان باعث کشتار در ایران شدند،  حزب حاکم شده،  مردم و حکومت گران پائین دست را از این داستان ترساندند.  از آنجا که جوانان در آن سیستم آموزشی توانایی تحلیل خود را از دست داده بودند،  براحتی اغفال داستان های دروغ تاریخ شدند.  من بمنظور اینکه دروغ های تاریخ نتواند یکبار دیگر بازیچه دست سیاسیون باشد،  به افشای آنها مشغول هستم.     

  آریاییها همان مردم ایران هستند.

  ــ  ار = ایر = آر = R

  ــ  ایران = ار یا یر + ان = جایگاه مردم ار

  ــ  آریایی = آر + یا = مردم آر یا ار

    جهت اطلاع بیشتر حروف هیروکلیف جی را بخوانید.

آریایی ها مردم کهن ترین تمدن شناخته شده جهان ار R بودند،  ار + ان = اران = ایران،  ار = ایر

اران = ایران = آریایی که تغییر آوا داده شده اران است، 

جهت اطلاع بیشتر رجوع نمایید به ایران و ایرانیان.

   پرسش 717 رضا:  می خواستم در باره ی ادعای شما در باره ی دروغ بودن تهاجم اعراب چند پرسش کنم:

  1- کشته شدن عمر را چگونه توجیه می کنید؟

  2- اطلاعات ثبت شده در تاریخ چین درباره ی شاهزاده پیروز و دیگر نوادگان یزدگرد را چگونه توجیه می کنید؟

  3-  ویرانی شهر های کهن ساسانی و ساخت شهر های عربی بر پایه ی انان (برای نمونه کوفه بر ویرانه های اوبله) را چگونه توجیه می کنید؟

   پاسخ پرنیان حامد:  با سلام و با وجود انکه حمله اعراب به ایران در کتاب اینجانب صفحه  رسما تایید شده است.  حمله گروهی در این زمان به ایران رد نشد تنها پرسشهایی مطرح شد و آن اینکه این گروه دقیقا چه کسانی بودند؟ از کدام سمت به ایران حمله کردند؟ چه کسانی در فتح ایران به آنان کمک کردند؟ چه کسانی در این میان خیانت کردند؟

  به طور مثال:  آیا شما می توانید موجودیت عمر را از روی اسناد باستانی ( سکه کتیبه و ...) ثابت کنید که من در باب کشته شدن  او توضیح بدهم؟ 

به هر تقدیر نام او بر تاریخ ایران و شاهنامه فردوسی مکتوب است اما ایا ارابی شاهنامه فردوسی همان اعراب امروزی هستند؟  تنها سند آنها کتیبه  معاویه چرا در اردن و به زبان یونانی است؟ شاهنامه فردوسی چرا دلیل این فتح را اختلاف سرداران ایرانی می داند؟ در تاریخ طبری چرا 31 سال پس از فتح خراسان تازه  خراسان فتح می شود؟ هند طبری چرا بندر بصره است؟ در این راستا مهندس احمد حامی نیز مسائلی را مطرح کرده بودند که خواندن آنها نیز لازم است. چگونه چند عرب پابرهنه شاهنشاهی با قدرت ساسانی را از میان برداشته باشند. از کجا آب آوردند؟ از کجا آذوقه آوردند؟ به گفتار ایشان رجوع کنید. در باب خرابی: هر دگرگونی حتی انقلاب خرابی به بار می آورد در باب دیگر سوالات شما پرسشی و پاسخی بر این وبلاگ بود که عینا آن را برای شما کپی می کنم.

   ادامه پرسش:  4 ــ  تاریخ صدر اسلام را چگونه تفسیر می کنید؟

   پاسخ پرنیان حامد:  دو قرن سکوت سندی ندارد که تفسیر کنیم. اول سند آن را ارائه دهید بعد از ما بخواهید تفسیر کنیم.  کجاست سندش؟ سکه؟ سنگ؟ لوح؟ مگر ممکن است نصف جهان را فتح کرده باشند یک سکه نداشته باشند؟

پاسخ انوش راوید:  کلیک کنید:  پاسخ به شبهات دروغ حمله اعراب به ایران

   پرسش 718:  گالش به چه معنی است؟

   پاسخ انوش راوید:  گالش = گاو + لش = نگهدارنده گاو و گوسفند.

  ــ لش = نگهدارنده،  ماند بالش = نگهدارنده بال و پر.

  ــ  گو = گاو

  ــ  گاوسپند = گوسفند = گاو مقدس.

مشروح در معنی نام شهرها و روستاهای ایران.

   پرسش 719:  سلام مطالب جالبی در وبلاگ شما هست ممنون و خسته نباشی، شما معلم تاریخ هستید؟ شما علاقتون به تاریخ ستودنی است چرا فکر میکنید وبلاگ شما مسدود میشه؟

   پاسخ انوش راوید:  درود و سپاس از توجه شما عزیز،  خیر معلم تاریخ نیستم،  تاکنون دو وبلاگ من مسدود و دو وبسایت و وبلاگم هم فیلتر شده اند:  مانند:

http://ravid.ir    و    ravid.blogsky.com

   پرسش و نظر 720:  مطالب شما منابع درست و حسابی ندارد، چرا؟

   پاسخ انوش راوید:  چه کسی منابع درست و حسابی تاریخی دارد؟  که من داشته باشم،  آنچه که سیستم آموزشی نوشته و بعنوان تاریخ بخورد ملت داده،  یک منبع معمولی هم ندارد،  چه برسد درست و حسابی! هیچی ندارند!  حتا یک سند کوچک تاریخی ندارند،  آنها هیچی ندارند،  فقط جعل و دروغ و دونگ های سیستم آموزشی استعماری را،  که در دو قرن گذشته برای استعمار ملتها سرهم کرده،  و بعنوان تاریخ در جهان جا زده بودند،  از قرن گذشته سیستم آموزشی ایران هم آنها را تکرار کرده است،  و بخورد ملت داده،  و فکر کرده اند سند است.  شما باید بروید از سیستم آموزشی بپرسید سندت کو؟  که اینهمه پرت و پلا درباره شکست های ایرانیان نوشته اید.

      تاریخ استعماری در دو سه قرن گذشته سعی کرده است،  ایران و ایرانی را شکست خورد از هر جایی و هر کسی بگویند،  تا غیرت و بخار ملی ایرانی را سلب کنند،  و موفق هم شدند،  که نمونه آن در اینجا نوشته ام.  آنها در این سیستم با جوانان کاری کردند،  که حتا یک نفر متخصص تاریخی ایران به BBC در مورد گفتن پرت و پلا های تاریخی اعتراض نکرد،  فقط من و آقای نوید صلحدوست اینکار را کردیم.  شما دارید می بینید،  که دشمنان تاریخ ایران از تمام ابزار استفاده می کنند،  تا جوانان ایرانی به تاریخ شکوهمند خود دسترسی نداشته باشند،  تا بتوانند دروغ و دونگ را بجای تاریخ جا بزنند،  نمونه اینها از بین بردن آثار تاریخی بدست داعش است،  در اینجا یکی از ویدیو ها را ببینید.

      در ضمن من در بالا وبسایت ارگ نوشته ام:  "مجموعه مقاله ها و نظر های انوش راوید درباره تاریخ و جغرافیا"  و در سخن وبسایت ارگ توضیح داده ام،  که اینها مقدمه ای بر نظریه جدید در تاریخ ایران است.  من در هیچ کجا ادعا نکردم،  که این علم تاریخ است.  شما حتی نتوانسته اید سخن وبسایت را بخوانید،  و درک کنید،  بروید از آنها که در سیستم آموزشی ایران جا خوش کرده اند،  و می گویند هر آنچه که نوشته اند تاریخ است،  سند بخواهید،  که هیچ ندارند،  می دانم که حتی یک نامه هم به آنها ننوشته اید،  زیرا تمام تلاش آنها در قرن گذشته این بوده،  که شما فقط نق بزنید نه چیز دیگر.

      شما باید نظریه را بشناسید،  و اگر این نظریه مورد توجه اتان قرار گرفت،  در جهت آن تحقیق کنید و بگویید و بنویسید و مشورت نمایید.  خاطر نشان نمایم،  برای پیشبرد اهداف این نظریه،  اشخاص مورد توجه من،  فقط یک درصد باهوش های متخصص و علاقمندان به تاریخ ایران هستند،  نه جمع کثیری که هنوز چیزی را متوجه نشده و یا نخواهند شد.  این عزیزان یک درصد باهوش هم اکنون پیگیر هستند و امید می رود بتوانیم موفقیت های خوبی برای تغییر در سیستم آموزشی تاریخ ایجاد کنیم.  البته یادآور نمایم در این سیستم آموزشی،  سه گروه هستند که در مقابل تغییرات در تاریخ نویسی نوین مقاومت می کنند:

  1 ــ  افرادی که به نوعی وابستگی به سبک کار قرن گذشته دارند.

  2 ــ  افرادی که دانش آنها فقط در حافظه محوری آموخته های قرن گذشته است.

  3 ــ  افرادی که از هرگونه تغییر چه تغییر پیوسته چه تغییر ناگهانی در اینجا،  بیم و ترس دارند.

     توجه نمایید،  من به اندازه لازم سند و تحلیل در مطالب نوشته ام،  من و بانوی گرامی پرنیان حامد به همه پرسشها هم پاسخ گفته ایم.  اگر فردی از من بیشتر مدارک تاریخی می خواهید،  ضعف بینش او در دیدگاه است،  که متوجه نمیشود وبسایت ارگ یک نظریه شخصی است،  آن فرد باید برود از سیستم آموزشی سند و مدرک واقعی بخواهد،  نه اسناد جعلی و تقلبی ساخته شده دوران استعمار.  این عده حتی یکبار هم از سیستم آموزشی سند و مدرک برای نوشته هایشان نخواسته اند،  دلیل آن هم ساده است،  زیرا خود آنها بیرون آمده از آن سیستم هستند.

      یکبار دیگر بگویم عدم توجه به این مسائل،  باعث می شود،  دروغ و دونگ های تاریخی جدید ساخته شده،  در جریان های فکری و سیاسی نفوذ کند،  و باعث دردسر شود.  باید دانست که هر گفته و نوشته تاریخی به تنهایی فاقد ارزش است،  مگر اینکه جمیع اطلاعات در آن گرد آید،  و فرهنگستان مستقل تاریخ آنرا بعنوان تاریخ تأیید موقت نمایید.  هیچ شخصی به تنهایی دانا نیست،  این عادت تعدادی ایرانی است،  که فکر می کنند حق با آنهاست و درست می دانند و می گویند.  گفتن و نوشتن نظر شخصی در راستای محیط دمکرات در همه موارد آن آزاد است،  و  باید پاس داشته شود.

آتشکده ری

   عکس انوش راوید در آتشکده ری،  یا تپه میل،  واقع در ده کیلومتری شهر ری یا جنوب تهران،  هر جای ایران که باشید،  آثار تاریخی ایران در نزدیکی شماست،  به بازدید آنها بروید.  مشروح در تاریخ شهر ری،  عکس شماره 3805.

کلیک کنید:  دانشگاه های تاریخی ایران

کلیک کنید:  منشور کوروش و داریوش

کلیک کنید:  تاریخ ژئوپلتیک ایران

آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا

    توجه:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

ارگ   http://arq.ir

 

کلیک کنید:  تماس و نظر و پرسش

پرسش و پاسخ 57

      تعداد دیگری از پرسش و پاسخ های قابل توجه پست های مختلف وبلاگ و یا ارسالی با ایمیل،  پرسشها خلاصه شده،  درود و سپاس،  خوب و بد،  و این قبیل را حذف کردم،  و تا آنجا که شده اشتباه های املایی و انشایی آنها را اصلاح نموده ام.  بخشی از پرسشها توسط بانو پرنیان حامد در اینجا پاسخ داده شده.

   ــ  گاهی از پاسخها ممکن است تا یک ماه طول بکشد،  همچنین درصورتی که نظر و پرسش شخصی از قلم افتاد لطفاً تکرار نماید.

   تصویر انوش راوید در پائین آتشکده تخت رستم،  در ۲۰ کیلومتری باختر شهریار استان تهران روی کوه تخت رستم،  نزدیکی روستای قجر تخت رستم،  در بخش جوقین.  این سازه باستانی در دوره ساسانی ساخته شده و در سال ۱۳۱۶ با شماره ۳۰۳ در فهرست آثار ملی جای گرفته است.  مشروح در اینجا،  عکس شماره 3806.

   نظر و پرسش 721:  با سلام، قبل از خواندن این مطلب فکر می کردم با ارائه ی مرجع تاریخی قصد بحث علمی دارید، بلکه دیدم در سراسر جوابیه عباراتی مانند: "ایشان آنقدر باقلوا و پشمک نوش جان کردن" "فلانی نادانی بیشتر نیستند" "از خانواده تان خجالت بکشید" و از این قبیل نوشته شده. آیا این لحن علمی است؟ آیا با اهانت به هم می تونیم درستی ادعا هامون رو ثابت کنیم؟

   پاسخ پرنیان حامد:  با سلام پاسخ شما در پرسش 2073 http://www.cae.blogfa.com/post/187

 داده شده است تصور نمی کنم با فردی که در پاسخ سوالات علمی از ناچاری و بی جوابی پشمک و باقلوا به مردم تعارف می کند بتوان بحثی علمی کرد پاسخ داده شده در این وبلاگ پاسخ ناهمگون پشمک و باقلوا در وبلاگ ایشان می باشد و چاره ای جز این پاسخ نیست. ادامه به اشتباه در مسیر توهین به یک ملت بدون سند نیز صفتی جز نادانی که به ایشان خطاب شد ندارد ایشان برای توهین به زردشت واقعا باید نه تنها از خانواده که از کل مردم سه استان اذربایجان شرقی، اذربایجان غربی و اردبیل عذر خواهی کنند چرا که مطابق اسناد ساسانی زردشت زمان گشتاسپ در آذربایجان بود و توهین هایی همچون "حمام با شاش گاو"    توهین به مردم آذبایجان است.

   ادامه نظر:  الباقی مطالب و جوابیه هم که در کل اظهار نظر شخصی از مدل جدل های قرمزته آبیته است تا جوابی روشنگرانه که علاقه مندان به کشف حقیقت رو به سمتی مثبت سوق بده.  اینکه تاریخ ایران نقاط سیاهی داشته رو باید بپذیریم و تصور "پرچم بالا بودن" رو کنار بگذاریم و به تاریخ و فرهنگ همه قومیت ها احترام بگذاریم و از اظهارنظرهای شخصی و نژاد پرستانه حذر کنیم و اهانت به ملیت ها و نژادهای دیگر رو کنار بگذاریم و با کشف حقیقت به آرامش و احترام برسیم که هیچ چیزی بالتر از انسانیت نیست نه نژاد نه غنای تمدن ، که گناهی بالاتر از جهالت های ناشی از تعصب مذهبی و تعصب ملی وجود نداره. موفق باشید.

   پاسخ پرنیان حامد:  در ادامه شما اگر سوال علمی دارید مطرح بفرمایید به همان صورتی که سوال مطرح شود پاسخگو هستم اهانتی به نژاد یا ملیتی در کار نیست اما از توهین و کوچک شمردن اقوام تمدن و فرهنگ ایرانی در این وبلاگ به شدت جلوگیری و توهین کنندگان به شدت زیر سوال خواهند رفت لذا محبت بفرمایید سوال خود را در چهارچوب علمی و حفظ حرمت اعتقادات تک تک اقوام ایران مطرح بفرمایید تا جوابی در خور دریافت نمایید،  پاینده باشید.

   نظر 722 Rend Tabrizi  :  تو وبلاگتون دیدم که نوشتین توهین کنین پیامتون خود به خود حذف میشه... به گمانم خودتون هم می دونید که هر کسی این خزعبلات رو بخونه در نهایت چیزی جز توهین و فحش به نویسندش نمی تونه بده... نویسنده ای که هر چیزی در جهان رو متعلق به قوم فارس میدونه و سایر فرهنگها رو اندازه خردل حساب نمی کنه... اثبات مالکیت آریایی های ایران بر کل دنیا و قاره آمریکا!!! دیگه چی؟ احیانا کرات آسمانی کهکشان راه شیری؟ اینار و فارسها کشف نکرده باشند؟ تو رو خدا خجالت نکشید. چیزی از قلم افتاده بفرمایید؟

   پاسخ پرنیان حامد:  با سلام نه نیاز به توهین است نه فحش انشالله که عقل سلیم همراهتان است لذا در یک کلام بفرمایید چنانچه مطابق مکتوبات عوام فریبانه جهان کلمب در سال 12 اکتبر میلادی 1492 قاره امریکا را کشف کرده است عکس این قاره بر نقشه های زیر چه می کند؟

  ــ  نقشه حمدالله مستوفی به سال 1399 میلادی

  ــ  نقشه حاج سید محمود شمس به سال 1418 میلادی

      و برای آنکه موضوع نژاد پرستی نیست،  نقشه وایکینگ ها 500 سال قبل از کلمب شمال قاره امریکا را به وضوح نشان می دهد،  بفرمایید موضوع چیست؟ ما هم بدانیم نیاز به فحش نیست.

      برای اطلاع شما،  موضوع قوم فارس نیست،  موضوع دفاع از کل اقوام ایران است بنده به شخصه تا به امروز بیش از دفاع از فارسها از قوم آذری دفاع کردم با وجود آنکه آذری نیستم لذا قبل از توهین و فحش درست مطالعه بفرمایید.

   نظر انوش راوید:  ما در ایران قوم پارس نداریم،  بلکه همه ما مردم ایران پارس هستیم،  پارس به معنی پارسا است،  زبان ما پارسایی یا پارسی است،  قوم پارس نداریم،  یک شجره نامه از قوم پارس نشان دهید،  مشروح در اینجا.  عده ای پرسر یا پارسای دینی،  به ولایت انسان یا انشان آمدند،  و در آنجا پارسایی پیشه کردند،  و مردم به آنها گرویدند و پارسا یا پرشیا شدند،  مشروح در اینجا.  ما در ایران قوم آذری یا آزی نداریم،  همه ما ملت ایران آذری هستیم،  آذری واژه ای دینی است،  که از گذشته به ایرانی گفته می شد.

      در قرن گذشته بعلت نداشتن امکانات تحقیقاتی،  مطالبی می گفتند،  که هیچ دلیل منطقی و علمی برای آن وجود ندارد.  گفته های این چنین درباره نژاد و تیره انسانی بجا مانده از قرن گذشته و نفوذ استعمار و امپریالیسم است.  عزیزان جوانان ایران دست از نژاد پرستی قومی و ملی بردارید، آخر عاقبت ندارد،  فقط حمیت و همت ملی داشته باشید،  نه نژادپرستی.  کوتاهی از این موضوع مهم باعث می شود،  دشمنان تاریخی و استعمار خطرناک،  نقاط نفوذ پیدا کنند،  و دخل همه را بیاورند.

   نظر افغان 723:  شما ایرانی ها به گور پدر تان خندیدید. اینقدر هم تاریخی ندارید. همه اش دزدی از این و آن. حتی شاعر دزد و هنرمند دزد هم که هستید. حالا الکساندر را هم ادعا دارید که ایرانی بوده یا یک الکساندر ایرانی داشتید.

   پاسخ پرنیان حامد:  با نام مستعار افغان شاید بهتر باشد سکوت اختیار کنید چون در تاریخ باستان کشوری مستقل محسوب نمی شوید جدایی شما از ایران:

  ــ  عهدنامه پاریس ۱۸۵۷: این قرارداد توسط ناصرالدین شاه به امضا رسید و ایران بخشی از هرات و افغانستان امروزی را در ازای تخلیه بندرگاههای جنوبی این کشور که تحت اشغال بریتانیا بود، به آن دولت واگذار کرد.

  ــ  عهدنامه آخال ۱۸۸۱:  در این قرارداد که به توسط ناصرالدین شاه به امضا رسید، ایران مرو و بخشهایی از خوارزم را در ازای تضمین امنیت به روسیه بخشید.

   پاسخ انوش راوید:  این گونه نام های مستعار و ادبیات،  دلیل بر خشم دشمنان تاریخ ایران است،  این دشمنان می ترسند که جوانان ایران واقعیت های تاریخی را در اینجا بیابد و بفهمد،  و دیگر اغفال ترفند های استعمار و امپریالیسم برای درهم ریختن قاره کهن نشوند.  این فرد نه افغانی عزیز است،  نه ایرانی است،  بلکه یک مزدور پولی یا رایگان دشمنان ملت ایران و افغانستان است.

      جوانان باهوش ایران و افغانستان،  اغفال ترفند های دشمنان تاریخی کشورتان نشوید،  آنها در قرون گذشته با نفوذ در بسیاری از مراکز،  منجمله سیستم آموزشی،  قصد تخریب و تحریف تاریخی داشتند،  که متعاقب آن بتوانند منابع و منافع ببرند.

   مهم:  همه ایرانیان از ملت ار یا ایر هستند،  و از تمدن کهن جی  آغاز رشد و تکامل جهانی را پدید آوردند.

   توجه:  عزیزان ابتدا پرسش های خود را در جستجوهای وبسایت ارگ یا وبلاگ گفتمان بنویسید،  سپس پاسخ های مختلف ارائه شده را بخوانید،  اگر پاسخ خود را نیافتید،  با اطلاع بیشتر که از مطالعه مطالب و پاسخ های دیگر بدست آمده از جستجوی مربوطه بدست آورده اید،  پرسش خود را مطرح نمایید.

 کلیک کنید:  دفاع از تاریخ ایران

کلیک کنید:  مستند های همایش اصفهان

کلیک کنید:  اهرام های اسرار آمیز کشور چین

آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا

    توجه:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

ارگ   http://arq.ir

 

کلیک کنید:  تماس و نظر و پرسش

تاریخ ارسال: 1394/01/24 ساعت 14:45 | نویسنده: انوش راوید | چاپ مطلب

وبسایت ارگ انوش راوید