X
تبلیغات
زولا

وبلاگ انوش راوید

تاریخ ایران سخن می گوید

تاریخ ایران سخن می گوید

چند مطلب جالب و خواندنی از گوشه های تاریخ و جغرافیای ایران

تصویر یادگاری مردم محلی در هنگام کشف مجسمه،  مشروح در اینجا،  تصویر شماره 7533.

تپه زیویه (گنکه سوراخ)

     تپه زیویه (گنکه سوراخ) مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در 42 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سقز، بخش زیویه، روستای زیویه واقع شده،  و این اثر در تاریخ ۴ دی ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۶۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.  از این تپه باستانی اشیا با ارزش بسیاری کشف شده که همگی در موزه ایران باستان قرار دارند.  این تپه باستانی اکنون شرایط مساعدی ندارد،  و نگهداری از آن بطور شایسته ای صورت نمیگیرد،  در اینجا.

تصویر تپه زیویه،  عکس شماره 7917.

      این تپه که در اصل قلعه‌ ای بود،  شامل:  سالنها، حیاط، اتاق های متعدد، تالار ستوندار، انبار قلعه، ورودی اصلی و پلکان سنگی است. مهمترین اشیای به دست آمده از این منطقه سر عقاب طلایی و گردن بند های طلایی است.  قلعه دارای حفاظی با دیواره های سنگی طبیعی است،  و با خشت های گلی به ابعاد ۱۴*۴۶*۴۶ سانتیمتر ساخته شده است.  درون حیاط قلعه چاه آبی قرار داشته،  که آب باران به آنجا هدایت و از آنجا خارج میشده است.

      این بنای باستانی به شکل ساختمان های مهندسی ساز امروز بوده،  و دارای پنجره و راهرو های پرشمار بزرگ،  و ایوان و بالکنی بسیار زیبا،  سرستون های سنگی بوده است.  براساس شواهد موجود آب این ساختمان بر اساس قانون ظروف مرتبط،  با نوعی لوله کشی تامین می شده است؛  آبی که در چشمه ای نزدیک ساختمان جاری بوده است.  ولی این ماجرا بخش غم انگیزی نیز دارد و آن غارت گنجینه های آثار تپه زیویه است،  که آن را به دهه ۲۰ همین سده نسبت می دهند.  طی چندین سال حفاری در زیویه علاوه بر شش قبر از پادشاهان و امرای ماد،  ساختمان سه طبقه زیبا و باستانی زیویه را که از شاهکار های معماری عهد باستان بود در هم ریخته و از بیخ و بن کندند.  آثاری که بخشی از آنها در برخی از موزه های بزرگ جهان و بخشی دیگر اکنون نزد ثروتمندان اروپا،  امریکا و روسیه است و در کلکسیون های شخصی نگهداری می شود.

      سفال زیویه در مقایسه با دیگر سفال های هزاره اول پیش از میلاد از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است.  در قبر های زیویه تعداد زیادی ریتون نیز کشف شده است،  ریتون هایی به شکل گوزن مرغابی یا آبخوری های ساده که از سفال قرمز رنگ ساخته شده اند.  همچنین در میان آثار زیویه اشیای تزیینی طلایی به وفور دیده میشود،  که هر کدام از آنها ارزش بالای هنری دارند.  مجسمه، پلاک، دستبند، بازوبند،  و اشیای تزیینی زنانه و ظروف مختلف از آن جمله اند.  گویا در واقع این ساختمان مرکز اولین دادگستری ایران باستان بوده است.

پرسر یا پارسا

      پرسر ها یا پارسا ها روحانیون معبد زیویه بودند،  اثر باستانی این نیایشگاه هم اکنون در روستای زیویه استان کردستان ایران وجود دارد.  این پرستشگاه دارای سه تختگاه پائینی و میانی و بالایی است،  با تالار ها و پایه ستون های سنگی و راه پله ها متعدد و...،  همانند تخت جمشید ولی با مقیاس کوچکتر است.  در این معبد قربانگاه حیوانات وجود داشته،  و استخوان های حیوانات نیز در آن قربانگاه کشف شده است.  هنگام حفاری اثری از ریزش سقف و خرابی پیدا نشده،  و معلوم است معبد تعطیل شده است،  و آنها دربها و سقف را باز کرده،  گویا آنها امید به دایر کردن دوباره را نیز داشته اند.  بنا به تحقیق های باستان شناسان،  که حدود 200 سال تخمین های آنها با یکدیگر اختلاف دارد،  معبد در زمان ماناها دایر بوده،  و گاهی مورد حمله اورارتورها و سکاها قرارگرفته است.  اثر این درگیری و سرنیزه های و تکه زره از آنها یافت شده،  ولی هیچ یک از این درگیریها منجر به خراب و تعطیل شدن معبد نشده است.  تا اینکه به ناگه در 4332 تا 4337 خ.ا،  برابر با 650 تا 655 ق.م،  معبد تخلیه شده است.  این پارسا یان پرس ParSa بودند،  یعنی امامه ای به سر داشتند،  که نام آن پر بود،  عکس و مشروح در اینجا،  یونی آنی ها به آنها پرس یا پارسا یا با تغییر آوا پرشا گفتند.  بعد از مهاجرت یونانیها و رومیها به اروپا،  نام پرشیا را با خود بردند.

      تمام آثار کشف شده در معبد،  که کم هم نیستند درست مانند آثار دوره های بعد تخت جمشید است،  آنچه که به تحلیل می توان گفت:  بنا به فرمول های رشد و تمدن بشر،  مذهبی جدید دست به یک مهاجرت زد،  و گروه پر سر های زیویه،  به جنوب مهاجرت کردند،  و بخش دور افتاده ای از جنوب را از باشندگان آنجا برای ساخت معبد جدید گرفتند،  و بزودی توانستند مذهب خود را گسترش دهند،  و هخامنشیان را بوجود آورند،  آثار موجود در زیویه بخوبی نشان می دهد،  که هنر های تخت جمشید تکامل یافته هنر های زیویه می باشد،  و در عین حال نشان می دهد تمام ساخت و ساز تخت جمشید،  کار ایرانی بوده است،  و از اینکه گفته و نوشته اند از این طرف و آنطرف جهان هنرمندان آمده و تخت جمشید را ساخته اند،  دروغ بی پایه و اساس است.  بمنظور آشنایی با زیویه از شبکه مستند تلویزیون کشور ایران بخواهید فیلم زیویه کار پژمان مظاهر پور را نشان دهد.

   تصویر آثار تاریخی معبد زیویه،  تمام آثار تاریخی این معبد که کم هم نیستند،  نشان می دهد این معبد پیش در آمد تخت جمشید بوده است،  عکس شماره 4026.  ده ها سال این معبد و مقبره ها و تابوتها و آثار آنها،  توسط جویندگان گنج غارت شده است،  پس کجایید جوان هایی که می گویید عاشق ایران و تاریخ ایران هستید،  دریابید.

   توضیح:  سی استان از تمام سی استان ایران،  در یک استان شکل گرفته بود،  و مرکز نجوم و علوم دینی تمام ایران گردید،  زابل مرکز علوم و تاریخ نجوم ایران هم در سی استان بود.  سی استان یا سیستان باستانی تا پایان قرن 55 آریایی میترایی،  مطابق با آذربایجان غربی کنونی کشور ایران بود،  روحانیون اصلی ایران مغ ها در سیستان و معبد بزرگ آنجا بودند،  که به تحقیق من تخت سلیمان کنونی بوده است.  مطابق معمول تاریخ تمدن بشر،  هر دین و فرقه،  ریتمی در حال انشعاب می باشند.  در هزاره چهارم آریایی میترایی بخشی از مغ های سیستان جدا شده،  و به جنوب در جوار کوه رحمت رفتند.

کلیک کنید:  اسلام، ایلام، سلام، ایران، تهران، پارس

 

کلیک کنید:  تماس و نظر

 

کشف قدیمی‌ترین نمونه خط جهان در ایران

      کاوش‌‌های اخیر در محوطه چغاآهوان،  نظریه قدیمی‌ترین اسناد مربوط به پیدایش خط در بین‌النهرین را کامل رد کرد،  و نشان داد که تاریخ پیدایش خط بعد از حروف هیروکلیف جی،  در دشت شوشان ایران بوده،  و سپس به بین النهرین و دیگر نقاط رفته است.

تصویر لوح کشف شده،  عکس شماره 7918 .

      باستان‌شناس‌ها در کاوش‌های اخیر چغاآهوان به یک شیء کوچک گلی برخورد کردند،  که نمونه‌ های مشابهی از آن در بین‌النهرین یافت شده،  با این تفاوت که قدمت این اثر به نیمه نخست هزاره دوم خورشیدی ایرانی،  و قدیمی‌تر از نمونه‌ های مشابه آن در بین النهرین بازمی‌گردد.  براساس گفته باستان‌شناس‌ها قدیمی‌ ترین نمونه گل نبشته‌ های شبیه به گل‌نبشته چغاآهوان مربوط به اواخر هزاره سوم خورشیدی ایرانی است،  که در جنوب بین‌النهرین یافت شده است.  الواح گلی نشان از پیدایش و روند تکاملی خط دارند.  بدین ‌ترتیب با کشف جدید باستان‌شناس‌ها در چغاآهوان به‌نظر می‌رسد یکی از قدیمی‌ترین نمونه های مدارک آغاز نوشتار در ایران و از منطقه شوشان بزرگ به‌دست آمده ‌است.

      یک باستان‌شناس در خصوص الواح جدید به‌دست آمده از چغاآهوان به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت:  لوح به‌دست آمده یکی از مهم‌ ترین شاخصه ‌های تمدن و معیارگذار پیش از تاریخ به تاریخ خط است.  اردشیر جوانمردزاده افزود:  قدیمی‌ترین مدارک و نمونه‌ های یافت شده را که می‌توان به آغاز و پیدایش خط نسبت داد مربوط به توکن‌ها یا اشیای گلی شمارشی دوره نوسنگی می‌شود.  این اشیا که در سراسر خاورمیانه و خاور نزدیک پراکنده‌اند،  در محوطه‌ های نوسنگی ایران هم به‌دست آمده‌ اند.  وی گفت:  نمونه‌ های آغازین تابلت‌ های گلی را می‌توان به دوران عبید چهار در بین النهرین (نیمه دوم هزاره دوم خورشیدی ایرانی) نسبت داد.

      این درحالی است که طی کاوش‌ های اخیر محوطه چغاآهوان دشت مهران واقع در استان ایلام نمونه‌ای از بالشتک‌ های گلی کشف شده،  که براساس مقایسه‌ های انجام ‌شده تاریخ نیمه اول هزاره دوم خورشیدی ایرانی را می‌توان برای آن پیشنهاد داد.  به‌گفته جوانمردزاده، این شیء کوچک گلی با ابعاد 2×3×5 سانتی‌متر مانند نمونه‌ های مشابه بین‌النهرین خود دارای سوراخ‌ هایی ریز یا چوب خطی در دو طرف است.  با این کشف می‌توان پیشنهاد داد یکی از قدیمی‌ ترین نمونه ‌های مدارک آغاز نوشتار در ایران و از منطقه شوشان بزرگ به‌دست آمده ‌است.

کلیک کنید:  تماس و نظر  

گیاه کُندُر

پیش گفتار

      کندر گیاهی است که در تاریخ از آن زیاد نام برده شده است،  بنظر من اسکندر در واقع اس کندر است، اس = پاک + کندر،  زیرا بعد از تعیین اسکندر یا رهبر دینی،  که چون پاپ بود کندر دود می کردند،  همان کاری که اکنون برای پاپ می کنند و دود سفید نشانه تعیین پاپ است.

      کُندُر گیاهی دارویی از راسته افراها  Sapindales،  با نام علمی Boswellia thurifera یا B. sacra است.  طعم این عصاره بسیار تلخ استکه از صمغ آن هم به عنوان خوشبو کننده استفاده می‌شود.  صمغ کندر را معمولا با اسفنددانه می‌سوزانند.


تصویر کندر و درخت و عصاره،  عکس تصویر شماره 7916.

خواص درمانی کندر

      درباره خواص درمانی کندر مطالب زیادی نوشته شده است،  و اکثرا کندر را ماده ای موثر برای تقویت حافظه و درمان الزایمر می دانند،  از هزاران سال قبل در مساجد معابد و کلیسا ها و مکان های مقدس از سوزاندن کندر به عنوان یک خوشبو کننده هوا استفاده می کردند.  جالب این است هر کسی که با هر حالت عصبی یا اضطراب و گناه و حالت بد روحی وارد مکان مقدسی که در آن کندر سوزانده می شود وارد شود بلافاصله دچار آرامش می گردد و اضطراب در او از بین می رود.

      در کندر ماده روانگردانی به نام استات اینسنسول incensole acetate وجود دارد،  که با آتش زدن کندر بخور آن از طریق هوا وارد بینی انسان می شود،  و بلافاصله از طریق مخاط بینی جذب می شود.  اینسنسول استات بلافاصله بر روی گیرنده های به نام TRPV3 اثر کرده،  و آنرا فعال می کند که این امر باعث از بین رفتن اضطراب و غم و خشم می شود.  گیرنده های TRPV3 در مغز انسان نقش مهمی در تنظیم هیجانات و رفتار و خلق و خوی انسان و تنظیم درجه حرارت بدن دارند.

      مصرف کندر چه به صورت خوراکی و یا سوزاندن آن در منزل باعث کاهش افسردگی اضطراب می شود،  و امروزه از روغن کندر در درمان افسردگی استفاده می کنند.  اگر دچار بیماری افسردگی و یا اضطراب هستید،  و یا شوهر عصبانی در منزل دارید،  بهتر است کمی کندر را در منزل بسوزانید.  محققان دریافتند که تجویز کندر ، به ویژه دوز ‏g/kg‏0/05 ،  در دوران بحرانی رشد و نمو سیستم عصبی جنین و نوزاد،  موجب افزایش چشمگیر (001/0>‏p‏) قابلیت های یادگیری، به ویژه تقویت و نگهداری حافظه می شود.  از این رو به نظر می رسد که کندر می تواند دارای تاثیری مثبت بر روند تکامل مغز و احتمالا شکل گیری مناسب درخت های دندریتی، اکسونها و برقراری ارتباطات صحیح بین آنها باشد.  باید توجه داشت مصرف کندر در طول حاملگی به مدت زیاد،  ریسک تولد کودکان مبتلا به بیماری بیش فعالی را افزایش می دهد.  بنابراین مادران باردار باید توجه داشته باشند،  که برای افزایش میزان هوش و تقویت حافظه نوزاد خوردن یک ماه کندر کفایت می‌کند،  و این یک ماه باید بعد از ۴ ماهگی جنین صورت گیرد.

      استفاده از دود کندر در کمپ های ترک اعتیاد و در زمان ترک اعتیاد مواد مخدر به خصوص محرک ها مثل مخدر شیشه (متامفتامین) و کوکائین باعث کاهش شدید اضطراب و خشم معتاد می شود،  زیرا اثر اینسنسول بر روی کانال های تی ار پی است،  که مخدر های محرک مثل کوکائین و یا امفتامین هم با اثر گذاشتن بر روی همان گیرنده ها و اختلال در عملکرد آن باعث ایجاد اضطراب و خشم در زمان ترک معتاد می شوند.

بهترین روش مصرف کندر

      کندر در حقیقت صمغ گیاهی به همین نام است،  که مزه‌ای گس و تلخ دارد.  این صمغ از زمان‌ های بسیار قدیم توسط درمانگران طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده بوده،  و امروزه نیز به ۳ صورت خوراکی، موضعی و بخور مصرف می‌شود.  آنرا کوبیده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مربا خوری از آنرا در یک استکان آب حل کرده و مصرف نمایید.  همچنین میتوانید آنرا در دهان گذاشته و به صورت آدامس از آن استفاده نمایید،  اما کمی تلخ میباشد.

خواص شناخته شده کندر

به باور درمانگران طب سنتی و بسیاری از مردم:

  مصرف کندر موجب افزایش حافظه و تقویت ضریب هوشی افراد می‌شود.  جویدنش لثه را محکم میکند.  درمانگران طب سنتی برای درمان خواب ‌آلودگی و بی‌حالی ناشی از تجمع بلغم در بدن،  نسخه‌ای دارند که به کمک آن می‌توان بلغم زائد بدن را دفع کرد،  و به درمان بی‌خوابی و حتی بوی بد دهان پرداخت.  یک نخود کندر را با یک نخود مصطکی و یک فندق سقز ترکیب کرده،  و آن را بجوید.  برای تهیه این مواد می‌توانید به داروخانه ‌های گیاهی در سطح شهر مراجعه کرده،  و با تهیه این مواد و جویدن آن علاوه ‌بر بی‌خوابی،  بوی بد دهان خود را نیز درمان کنید.  علاوه ‌بر این همین نسخه می‌تواند ترکیب بسیار مناسبی برای افرادی باشد،  که به کمر درد یا درد مفاصل از قبیل درد زانو مبتلا هستند.  مصرف این نسخه موجب کاهش و تسکین دردهای مفصلی نیز می‌شود.

   درمان پوست خشک ــ  افرادی که پوست خشک و زبر دارند،  کافی است ۲ نخود کندر را درون روغن بادام حرارت دهند تا زمانی که کندر درون روغن حل شود.  پس از آن اجازه دهید که روغن سرد شود،  و از آن برای ماساژ پوست دست یا بدن‌ استفاده کنید.  این روغن تاثیر بسیار زیادی در بهبود خشکی پوست دارد.

تسکین اعصاب و تپش قلب ــ  درمانگران طب سنتی ایران معتقدند،  ماساژ ستون فقرات با کمک روغن کنجدی که در آن کندر حل شده باشد،  برای تسکین اعصاب و آرام‌بخشی بیمار بسیار موثر است.  برای تهیه این روغن کافی است به اندازه سرانگشت کندر را درون روغن کنجد انداخته و روغن را روی حرارت بگذارید،  تا کندر حل شود.  پس از خنک شدن این روغن آن را روی ستون فقرات ماساژ دهید،  علاوه بر تسکین اعصاب و ریلکسی،  این ماساژ موجب بهبود تپش قلب و تسکین افرادی که دچار ریزش قلب شده‌اند می‌شود.

   از خواص دیگر ــ  خوردن صمغ کندر موجب بهبود خش صدا و صاف شدن آن می‌شود.  این صمغ گیاهی با کاهش خلط و ترشحات حلقی خشونت صدا را برطرف می‌کند.  تجویز کندر به‌صورت خوراکی موجب کاهش خونریزی شدید در خانم‌ هایی که خونریزی‌ های بسیار شدید در سیکل قاعدگی دارند، می‌شود.

که مصرف کندر در افراد مبتلا به اسهال و افرادی که دچار تب و استفراغ هستند بسیار موثر است.  افرادی که بد زخم هستند،  و زخم ‌های‌شان در مدت زمان بیشتری خوب می‌شود،  با مکیدن یا جویدن یک نخود کندر به‌صورت روزانه به‌مدت ۳ تا ۴ رو، ز می‌توانند به درمان سریع‌تر زخم‌ها کمک کنند.  منبع:  اینترنت و مسن های فامیل.

روز های تقویم ایرانی

      روز های پیشنهادی در تقویم ایرانی را در زیر نوشتم،  باید هر روز را در تقویم ایرانی بمنظور حداقل یک رویداد مهم تاریخ و تاریخ اجتماعی و فرهنگی ایران در نظر گرفت،  دانلود تقویم ایرانی در اینجا.

 ــ  5 فروردین روز هخامنشیان،   7 فروردین روز اشکانیان،  15 فروردین روز ساسانیان،  19 فروردین روز تاریخ اسلامی ایران،  31 فروردین روز ایران کهن،  30 تیر روز منجمان تاریخی ایران،  3 مرداد روز تاریخ نگاران باستان،  17 مرداد روز اسکندر ایرانی،  8 شهریور روز شعرای ایران قدیم،  26 شهریور روز بازدید از آثار باستانی ایران،  4 آبان روز نویسندگان قدیمی ایران،  9 آذر روز دانشمندان قدیمی ایران،  29 دی روز پیروزی شاپور بر امپراتوران روم و اسارت والرین و فیلیپ عرب.

موزه عصر آهن

      تابستان 92  از موزه عصر آهن شهر تبریز دیدار کردم،   سایت موزه عصر آهن تبریز،  محوطه باستانی جنب مسجد کبود تبریز ‌است،  و شامل گورستان و آثار سفالی مربوط به عصر آهن می باشد.   با مسئولین کلی بحث کردم،  که این آثار متعلق به 2500 تا 2700 سال پیش هستند،  و لایه های زمین شناسی و پس و پیش رفتن دریاچه هم همین را می گوید.  اما آنها اصرار داشتند متعلق به 4000 سال پیش است.  گفته آنها بر خلاف زمین شناسی و سرمای آن دوران بعد از آخرین یخبندان است،  از موزه های ایران دیدن کنید و اطلاعات خود را درباره تاریخ ایران بالا ببرید.  تصویر شماره 7537.

جایگاه زبان پارسی

*

      من ریشه زبان پارسی را از اولین مردم و تمدن جهان بنام "ار یا ایر" (R) می دانم،  که همان ایران (ایر + ان) است،  در این باره در وبلاگ زیاد توضیح نوشته ام،  منجمله در اینجا.  همیشه باید به این مسئله مهم توجه داشت،  که در دو سه قرن گذشته،  اروپائیان با سیستم آکادمیک،  تا توانسته اند تاریخ را تحریف کرده اند.  آنها هر آنچه را که خواسته اند گفته و نوشته اند،  زیرا هم آوردی نداشتند،  آنها مطالبی برای رونق گرفتن تاریخی اروپا،  و کوچک کردن ملت های دیگر،  منجمله ایران  نوشته اند،  و از هیچ ترفندی کوتاهی نکرده اند،  منجمله زبان ایرانی را هند و اروپایی معرفی کردند.

      بطور کلی گویش های ایرانی،  که در تاریخ ایران وجود داشته اند،  بنابه نوشته شاهنامه فردوسی و تحقیقات،  سی گونه لهجه بوده اند:  هندی، چینی، رومی، تازی، پارسی، سغدی، پهلوی و...  بنابر این زبان پارسی یکی از آنها می باشد،  نه همه آنها،  باید توجه داشت روم، هند، چین، تاز، سغد و غیره،  همه از استان های ایران بودند،  به استان های تاریخی ایران مراجعه شود.  زبان فارسی که امروزه ما با آن حرف می زنیم،  بازمانده زبان ار یا ایرانی است،  که در طول 3000 سال ایجاد شده است،  زبان فارسی کنونی تأثیر گرفته از دروغ حمله اعراب به ایران نیست،  بلکه یک زبان کاملاً ایرانی و داریوشی یا درباری است.

  ــ  فارسی = فا = بالا، بزرگی، شکوه + رس = رسی = رسیدن = به شکوه رسیدن.

 

 کلیک کنید:  مطالب جالب از فیسبوک و گوگل

کلیک کنید:  دروغ یک جالیز بزرگ

کلیک کنید:  تاریخ گوگرد و باروت در ایران

آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا

    توجه:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

ارگ   http://arq.ir

 

کلیک کنید:  تماس و نظر

تاریخ ارسال: 1393/10/01 ساعت 21:32 | نویسنده: انوش راوید | چاپ مطلب

وبسایت ارگ انوش راوید